1992 yılında tanınmış ingiliz cerrah Mr. J. SOUNDERS ile Dr. Ragıp Tanrıtanır İstanbul Amerikan Hastanesinde düzenledikleri Laparoskopik Cerrahi Kursu sırasında bir ameliyatta

Tıp eğitimini, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladı.

Genel Cerrahi uzmanlık eğitimi için, İstanbul Amerikan Hastanesi ve Beyoğlu Kuledibi Hastanesinde çalıştı. İki yıl süreyle İstanbul Amerikan hastanesi kadrosunda, Genel Cerrahi Uzmanı olarak bulunduktan sonra, Avrupa’da mesleki çalışmalarına devam etmek üzere, Federal Almanya’ya gitti.

Sırayla Bielefeld’de, St. Franziskus Hospital, Staedische Krankenhaus Brackwede, Leverkusen’da St. Joseph Krankenhaus, Essen’de Evangelische Bethesda Krankenhaus gibi hastanelerde; Genel Cerrahinin dışında, Göğüs ve Damar Cerrahisi, Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi, Travma Cerrahisi, Proktolojik Cerrahi ve Onkolojik Cerrahide deneyimler kazandı.

Ayrıca Düsseldorf’ta Rheinische Aerztekammer’de sınava girerek Alman Cerrahi diploması sahibi oldu.

1984 Türkiye’ye dönüş ve tekrar İstanbul Amerikan Hastanesin de çalışmaya başladı.

1990 yılında Almanya’da Prof. Dr.Goetz ve Prof.Dr.Buess (Tübingen Üniversitesi) ile Laparoskopik Cerrahi çalışması ve kursları sonrası, İstanbul Amerikan hastanesinde ilk Kapalı Safra Kesesi Ameliyatını gerçekleştirdi. Böylece Laparoskopik Cerrahinin pioneri olarak, 1992 ve 1993 yıllarında olmak üzere iki kez bütün Türkiye cerrahlarına açık kurslar gerçekleştirdi.

Laparoskopik Cerrahideki gelişmeleri takip etmek üzere, Londra’da St. George Medical School’da, Paris ve Hamburg’ta, European Surgical Education Centre’de kurs ve. çalışmalarda bulundu.

İstanbul Amerikan Hastanesindeki yoğun laparoskopik çalışmalarından sonra 2005 yılında, Mainz Üniversitesinde Prof. Dr. T. Proebstle’nin Endovasküler Lazer Ablation kursuna katılarak Modern Varis Cerrahisine başladı.

Dr.R.Tanrıtanır bütün bu çalışmalara devam etmekle beraber, 2010 yılında Amerika’da FDA onayı alınarak yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanılan, Kansız, Bıçaksız, Anestezisiz, Hemoroid tedavisi, Haemorrhoidolysis, (Ayrıntılar için burayı tıklayın) yönteminin de ülkemizde, öncüsü olarak 2013 yılı başından itibaren, bu tedaviyi, başarıyla uygulamaktadır.